Tipy a rady, ako si jednoducho zorganizovať šatník

Kedy ste naposledy upratovali a zorganizovali si svoj šatník? Neviete si spomenúť? Potom je najvyšší čas, aby ste začali. I keď sa vám možno do toho nechce, verte, že uprataná skriňa dokáže urobiť zázraky. Nielenže sa ráno rýchlejšie oblečiete, ale budete sa aj lepšie cítiť. Čistý dom, čistá myseľ.

 

Aby sme vás viac inšpirovali k tomu, ako sa vysporiadať s preplnenou skriňou, máme pre vás tie najužitočnejšie tipy a triky.

Výhody usporiadaného šatníka

  • Položky, ktoré hľadáte, nájdete rýchlejšie
  • Vidíte, čo máte, a preto si ľahšie vyberiete outfity
  • Budete vedieť, že všetko, čo máte, vám sedí, obliekanie tak bude rýchlejšie (menej skúšania a vyzliekania) a menej stresu
  • Budete vidieť to, čo už vlastníte a obmedzíte tak zbytočné nakupovanie
  • Deň môžete začať pozitívnejšie

Začnite upratovaním

Prvý krok môže byť ten najťažší, no ak si chcete skutočne upratať a vytvoriť systém, ktorý funguje, nemali by ste sa mu vyhýbať. 

Vyberte zo skrine všetko, čo vlastníte, položte na posteľ alebo na zem a zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete alebo nenosíte. V šatníku by malo ostať len oblečenie, doplnky a prípadne obuv a šperky. Toto je skvelý čas aj na dôkladné vyčistenie šatníka, po odstránení oblečenia utrite prach a povysávajte.

Trieďte na kôpky

sarah-brown-oa7pqZmmhuA-unsplash-2-300x200

Photo by Sarah Brown on Unsplash

Začnite tým, že si prejdete šatník a roztriedite si oblečenie na kôpky. Vytiahnite všetko zo skrine, prejdite si vaše kúsky a potom ich vytrieďte nasledovne:

  • Veci, ktoré milujete a nosíte
  • Veci, ktoré máte radi, no už ste ich dlho nenosili, teda veci na vyskúšanie
  • Veci na úpravu
  • Veci, čo už nenosíte, nepáčia sa vám, nesadnú vám
  • Veci na predaj

Inšpirácia, kde využiť vaše obľúbené kúsky šatníka: Poznáte najobľúbenejšie a najfunkčnejšie online zoznamky?

Usporiadajte veci podľa kategórie

I keď každý môže mať iný systém organizácie šatníka, odporúčame usporiadať oblečenie podľa kategórie. Sukne, nohavice, svetre, blúzky, džínsy, župany - všetko dôkladne zatrieďte. Vďaka tomu budete presne vedieť, čo a koľko toho máte.

Potom si položky môžete usporiadať podľa štýlu, dĺžky a farby, aby ste všetko jasne videli. To isté platí pre topánky: štýl, farba, ročné obdobie.

Veci si vyskúšajte 

Je čas skúsiť si veci, ktoré ste si dali na kôpku na vyskúšanie. Nenechajte hromadu oblečenia ležať vo vašom šatníku ďalších šesť týždňov. Všetko si vyskúšajte a uvidíte, či sa vám to ešte hodí. Ak nie, tak sa toho zbavte.

Minimalizujte duplikáty

Každý má kúsky, ktoré sa nám páčia viac než iné, avšak naozaj potrebujete 12 bielych košieľ v jednom šatníku? Ak je vašou odpoveďou to, že chcete mať niekoľko v zálohe, prečo si nechávať niečo navyše, ak vždy siahate iba po tej jednej perfektnej, ktorú obľubujete? 

Ponechajte si možno 4 kusy, ktoré milujete a nosíte často, ale zbavte sa ďalších ôsmich, ktoré takmer vôbec nenosíte.

Trieďte veci vedome

Zbavte sa všetkého, čo ste nenosili, kúskov, ktoré nevyvolávajú radosť a všetkého, čo je poškodené, staré alebo zafarbené. Ak ste niečo nenosili viac ako rok, možno je načase sa toho zbaviť, pretože to len plytvá miestom v skrini.

Vytriedené veci predajte. Tie, ktoré sa vám nepodarí predať, darujte.

Taktiež vám odporúčame, aby ste si aspoň raz za sezónu prešli vaše veci a zhodnotili, čo nosíte, čo nie a postupovali tak, ako sme uviedli vyššie.

Samozrejme sú aj príležitosti, ktoré si žiadajú špeciálny outfit. Oblečenie na akcie, ako je svadba, promócie, maturitný ples alebo pohreb, môžete vytiahnuť aj menej často než raz ročne. Nemusí to hneď znamenať sa daného kúsku zbaviť. Vždy skúste racionálne zhodnotiť situáciu.

Inšpirujte sa: Tipy ako sa obliecť na svadbu.

Robte si poznámky

Pri upratovaní šatníka majte na blízku papierový blok a pero a zapíšte si zoznam položiek, ktoré potrebujete. Ak sú vám vaše obľúbené čierne šaty príliš malé a vy sa ich zbavujete, pridajte si ich na nákupný zoznam. Ak máte šesť modrých šiat, ktoré zbožňujete a nosíte, poznačte si, že ďalšie nepotrebujete. 

Ani do supermarketu sa neodporúča chodiť, ak je človek hladný a to isté platí aj pri nakupovaní oblečenia. Buďte racionálni a rozhodní v tom, čo potrebujete.

Menej je viac

Venujte pozornosť základom. Je lepšie mať niekoľko základných kúskov, ktoré môžete nosiť na viacero spôsobov a rôzne ich kombinovať. Nemusíte sa ihneď zbavovať výrazného oblečenia, no je vhodné vlastniť aj "basic" veci ako napríklad malé čierne šaty, džínsovú bundu, bielu blúzku a kožené čižmy. Tieto kúsky môžete kombinovať a dopĺňať do viacerých outfitov.

Oddeľujte strategicky

Neukladajte tenisky pod dizajnové večerné šaty. Skôr či neskôr môžu šaty začať zapáchať. Oblečenie, ktoré nenosíte tak často, ako napríklad spoločenské šaty, umiestnite radšej na stojan na šaty a na také miesto, aby sa nepoškodilo. Naopak veci, ktoré nosíte často, ako topy, košele a rifle, by mali byť na dostupnejšom mieste.

Zorganizujte si šatník pomocou rozdeľovačov

Zlepšite si úložné možnosti šatníka začlenením rôzneho oddeľovacieho vybavenia, ako sú napríklad rôzne skrinkové systémy, špeciálne regály a vešiaky, úložné koše a škatule, deliace priečky políc, zásuvky či závesné vrecká s priehradkami.

Vybavte interiér skrine modernými úložnými systémami a šatníkovými tyčami umiestnenými vo výškach, ktoré vyhovujú zaveseniu oblečenia a ľahkému prístupu.To všetko vám môže pomôcť pri efektívnej organizácii šatníka.

Usporiadajte si šatník podľa kategórie/farby

pexels-rachel-claire-5864264-2-300x196

Photo by Rachel Claire

Pre dokonalý prehľad je ideálne usporiadať si veci do niekoľkých zón a/alebo rozdeliť si šatstvo do hlavných skupín, ako sú šaty, nohavice, topy, vrchné oblečenie, košele, doplnky a spodná bielizeň. Dôležité je to, aby ste sa pri hľadaní oblečenia nemuseli hrabať v skrini a mali všetky potrebné kúsky pokope. 

Sezónne oblečenie si môžete odložiť na najvrchnejšiu poličku do úložných boxov alebo využiť aj priestor pod posteľou.

Zavesiť či poskladať?

Ak neviete čo je lepšie - zavesiť či poskladať, je niekoľko faktorov, ktoré vám s tým pomôžu. 

Jedným z nich je materiál. Jemné materiály, ako je hodváb, satén, čipka, ktoré sú náchylné, by mali byť zavesené na ramienkach. Takisto sem patrí oblečenie, ktoré sa škrobí alebo rýchlo pokrčí ako napríklad pánske košele alebo oblečenie z ľanu. Pružné materiály a úpletové veci poskladajte a uložte do políc, na vešiaku sa takáto textília časom roztiahne a zdeformuje.

Ďalším dôležitým faktorom je hmotnosť. Ťažké oblečenie by malo byť zložené. Ak sú to kúsky, ktoré majú lem alebo kamienky, aj tie radšej zaveste.

Využite aj dvere

Dvere skrine a šatníka neslúžia iba na to, aby ste zakryli to, čo je vo vnútri. Využite ich ako stenu pre háčiky a iné organizéry, kde si môžete poukladať šatky, opasky a iné doplnky. 

Vešiaky, krabice, vrecúška…

Krabice, členiace boxy do šuflíkov, obaly - toto všetko sú skvelí pomocníci, vďaka ktorým vždy nájdete to, čo hľadáte. 

Veci na vešiakoch si zachovajú svoj tvar, obaly ochránia oblečenie pred moľami, vyblednutím a poškodením, priesvitné boxy a škatule poslúžia na uskladnenie topánok. Do šuflíkov si môžete dať priečinky alebo malé kontajnery, ktoré vám pomôžu udržať si poriadok v drobných veciach.

Na oblečenie z jemných materiálov a na bielizeň vám najlepšie poslúžia vrecúška, aby nedošlo k ich zatrhnutiu. 

K vašim veciam by ste mali pristupovať profesionálne, aj keď ide o ich ošetrovanie. Najlepšie je preto používať špeciálne vrecká určené na pranie, kde si všetko pekne osobitne uložíte do vreciek a spolu hodíte do práčky na jemné pranie.

Tip: Viete ako správne prať rôzne druhy oblečenia?

Zarobte si nejaké peniaze nechcenými kúskami

To, že sa vám oblečenie nepáči alebo vám už nesedí, neznamená, že niekomu inému sa to takisto nebude páčiť. Ak si chcete kúpiť niečo nové, môžete zarobiť na starom. Oblečenie, ktoré ste definitívne vytriedili, môžete predať na rôznych internetových stránkach alebo v skupinách na sociálnych sieťach.

Čo s topánkami?

Ak máte veľa topánok a miesto v skrini, ideálne sú škatule alebo krabice, pretože zabraňujú prachu. Môžete na ne prilepiť obrázky, aby ste vedeli, čo je vnútri bez toho, aby ste museli otvárať každú jednu krabicu.

Luxusné kúsky

Ak vlastníte drahé luxusné a dizajnérske kúsky alebo svadobné oblečenie, radšej sa o ne vhodne postarajte. Oblečenie ​uchovávajte vo vreciach, aby sa nezaprášilo alebo nejako inak nepoškodilo. Pri praní vám odporúčame najprv skontrolovať etiketu, zvoliť skôr ekologické pranie alebo navštíviť čistiareň.

S nákupom sa neponáhľajte

aviv-rachmadian-7F7kEHj72MQ-unsplash-2-300x200

Photo by Aviv Rachmadian on Unsplash

Predtým, ako miniete peniaze na niečo nové, zvážte, či danú vec naozaj potrebujete. Vymyslite tri-štyri spôsoby, ako skombinovať nový kúsok s existujúcimi vecami vo vašom šatníku. Ak sa vám to nepodarí, nákup nového oblečenia si premyslite.

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť impulzívnym nákupom, je dopriať si deň alebo dva a vyspať sa na to. Ak tieto kúsky chcete aj na ďalší deň, kúpte si ich.

Nájdite si krajčíra

Nemôžete si dovoliť kupovať luxusné oblečenie, no chcete, aby pôsobilo honosne? Nájdite si krajčíra, ktorý vám vytvorí originálne kúsky. Chcete vo vašom šatníku viac osobitého štýlu? Pustite sa do domáceho šitia.

Zodpovedne dopĺňajte

Investujte do kusov, ktoré sú nadčasové, dobre vyrobené, teda kvalitné. Či už ide o hľadanie vintage oblečenia alebo investovanie do večných kúskov, ktoré môžete vidieť na sebe dlhé roky, uistite sa, že sú to veci, ktoré vám budú slúžiť niekoľko rokov a sú hodnotné.

Rozlúčte sa so starými zvykmi

Teraz, keď ste sa dostali až sem, nesnažte sa uvoľnené miesto v šatníku použiť ako zámienku na kupovanie ďalšieho oblečenia. Pamätajte na základné pravidlo: kupujte menej, kupujte lepšie.

Tomuto sa vyhnite pri organizovaní šatníka

Neodkladajte oblečenie zo sentimentálnych dôvodov

Máte v skrini oblečenie, ktoré nenosíte, ale má pre vás emocionálnu hodnotu a je vám ľúto zbaviť sa ho? Oblečenie nemusíte fyzicky skladovať iba preto, že sa bojíte, že sa zbavíte aj vašich spomienok. Na pamiatku si ho môžete odfotiť. Okrem toho, fotka zaberie menej miesta než kus oblečenia.

Nedržte oblečenie, do ktorého sa "možno raz zmestíte"

Túto chybu robia mnohí, a preto ju neopakujte aj vy. Ak ste sa do nepasujúceho oblečenia nezmestili už roky, neodkladajte ho naďalej. Keď dosiahnete vytúženú veľkosť, kúpte si za odmenu radšej nové oblečenie.

Inšpirácia: Poznáte mýty a fakty a chudnutí (nielen) do plaviek?

Neodkladajte veci, ktoré sa vám nepáčia

Určite sa aj vo vašej skrini nájdu veci, ktoré vám niekto daroval, no netrafil sa do vášho štýlu. Alebo máte oblečenie, ktoré ste si kúpili z nudy. Všetko, čo nemáte radi, dajte preč a uvidíte, že sa vám uľaví.

Nemusíte sa zaujímať o trendy

amanda-vick-ohWf6YuzOQk-unsplash-2-300x200

Photo by Amanda Vick on Unsplash

Často sa stáva, že ľudia veľmi rýchlo podľahnú módnym trendom. Ak sa to stane aj vám, môže sa vám nakopiť naozaj veľmi veľa oblečenia, ktoré je síce pekné, ale nosiť ho nebudete. Radšej sa riaďte podľa vlastného vkusu a pocitom pohodlia.

Nečakajte na lepšie časy

Naozaj nečakajte na lepšiu príležitosť, tá pravdepodobne nepríde nikdy. Vezmite všetko do vlastných rúk a proste začnite. Keď bude šatník uprataný, budete radi, že ste tak urobili.

Nenechávajte si niečo len preto, že to bolo drahé

Aj toto jedna z chýb, ktorá sa často opakuje. Pokiaľ budete veci nosiť alebo skladovať v skrini iba preto, že ste za ne utratili toľké peniaze, budete si len pripomínať nepríjemný pocit z nesprávneho nákupu. Preto sa netýrajte a oblečenie posuňte ďalej.

Neporovnávajte sa

Vy ste jedineční, máte svoj štýl a svoj vkus. Určite sa chcete v oblečení cítiť sebavedome a pohodlne. To môžete iba v oblečení, ktoré máte naozaj radi a ktoré vám sedí. Preto sa s nikým neporovnávajte a zostaňte verní sami sebe.

Tip na záver

Váš šatník by mal byť teraz uprataný a usporiadaný s každým kúskom na svojom mieste. Teraz prichádza tá ťažšia časť – udržať to takto. Tip, na ktorý mnohí profesionálni prisahajú, je zásada „jeden dnu, jeden von“, (one-in, one-out), kde pri každej novej položke, ktorú si kúpite, sa musíte vzdať starej.

Tento trik znamená, že neustále upravujete svoj šatník a udržiavate si len oblečenie, ktoré vám sedí a cítite sa v ňom dobre.

Hlavným dôvodom, prečo ľudia nemajú čas na organizáciu šatníka, je množstvo oblečenia. Udržujte preto váš šatník jednoduchý a odstráňte všetko, čo nenosíte. Robte si poriadok postupne, namiesto toho, aby ste si z toho urobili jedno veľké únavné upratovanie. Taktiež sa naučte odkladať oblečenie predtým, ako sa dostanete do postele, aby ste sa ráno zobudili do čistého a uprataného priestoru.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk