Tipy, ako deťom vytvoriť viac udržateľný šatník

Nekonečná bielizeň, náklady na nákup a údržbu všetkých odevov. Unavuje aj vás neustále nakupovanie, vracanie, výmena, pranie, sušenie a organizácia hromady oblečenia? Vytvorenie detského kapsulového šatníka pre vaše deti vám prinesie nielen množstvo výhod, ale v mnohých ohľadoch pomôže zjednodušiť život.

 

Tu je inšpirácia, ako vytvoriť kapsulový šatník pre vašu ratolesť.

Čo je to kapsulový šatník?

Tak, ako pri dospelých, aj pri deťoch kapsulová skriňa popisuje počet všestranných odevov, ktoré môžete kombinovať a vytvárať tak niekoľko rôznych kombinácií na celú sezónu. Preto sa vždy odporúča každú sezónu prehodnotiť kapsulový šatník. Kúsky ako detské džínsy a tenisky sa často dajú nosiť po celý rok, no veci ako zimné kabáty alebo šortky by ste mali uložiť do budúcej sezóny alebo sa ich zbaviť.

Prečo deti potrebujú kapsulový šatník?

Deti rýchlo z oblečenia vyrastú a zas a znova musíte nakúpiť nové oblečenie, aby ste nahradili to, z ktorého deti vyrástli. Takže z finančného hľadiska vám nákup menšieho množstva oblečenia ušetrí viac peňazí. Uľahčí vám to aj každodenné obliekanie vášho dieťaťa, všetko bude spolu ladiť a môže si samo rýchlo a šikovne vybrať svoj vlastný outfit.

Čo zahrnúť do detského kapsulového šatníka

Váš životný štýl a vek detí v konečnom dôsledku určia, ako bude ich kapsulový šatník vyzerať a koľko kúskov bude obsahovať. Dôležité je zapamätať si, že na vybudovanie efektívneho šatníka pre vaše deti treba byť pri rozhodnutiach, ktoré urobíte, úmyselní. To znamená, že musíte zvážiť niekoľko faktorov: nakupovať inteligentnejšie, jednoduchšie, udržateľne, oblečenie by malo byt' bez toxických látok, pohodlné, flexibilné a aj cenovo dostupné.

Výhody vytvorenia minimalistického šatníka pre deti

Ušetríte peniaze

Pravdepodobne jednou z najväčších výhod je, že ušetríte peniaze. Akonáhle vytvoríte minimalistický a všestranný šatník pre deti, budete vidieť, že vaše deti majú všetko, čo potrebujú. Keď vyrastú alebo ak sa ich potreby zmenia, potom je čas investovať do niečoho nového, ale nie skôr.

Menej neporiadku

Koľkokrát ste vošli do detskej izby a našli ste hromadu oblečenia na podlahe? Čím menej oblečenia, tým je menej pravdepodobné, že si s ním vaše deti urobia neporiadok. Ak ho budete mať menej, môžete deti naučiť, aby si cenili to, čo majú a podľa toho sa k nemu aj úctivo správali. So správnou výchovou sa od vás naučia rešpektovať svoje oblečenie a každý kus odložia tam, kam patrí.

Tip: Detská izba je tak nejako s neporiadkom spätá. Veľa hračiek, oblečenia, školských potrieb a pod. na jednom mieste. Nemusí to byť ale pravidlo, stačí sa inšpirovať jednoduchými tipmi na zariadenie detskej izby tak, aby neporiadok vznikal úplne výnimočne. 

Viac miesta

janko-ferlic-PWcJ9t7Ne_Q-unsplash-2-200x300 Photo by  Janko Ferlič on Unsplash

Obľúbená časť nielen vás, ale aj detí pri menšom šatníku je, že menej oblečenia poskladáte za niekoľko minút a budete mať oveľa viac miesta. Okrem toho si deti budú obliekať a nosiť ich obľúbené oblečenie znova a znova. Týmto spôsobom sa zbavíte prebytku odevov a uvoľníte tak vzácny priestor na iné veci, ideálne na ukladanie hračiek, školských potrieb a pomôcok. 

Zjednodušený výber oblečenia

Vedeli ste o tom, že deti urobia takmer 3 000 a dospelí 30 000 rozhodnutí denne? Prečo teda neeliminovať niektoré voľby a neušetriť čas na niečo dôležitejšie než oblečenie? Keď vytvoríte minimalistický šatník, každý kus môžete kombinovať s ďalším kusom. Tým sa eliminujú možnosti výberu oblečenia. Ak sú vaše rána hektické, zjednodušenie tejto každodennej rutiny môže byť veľkým záchrancom.

Menej nahromadenej bielizne

Detské kapsulové skrine pre vás znamenajú menej bielizne. Vytvorením kapsulových skríň (pre každého, nielen pre deti) znížite stres pri praní tým, že v prvom rade budete mať bielizne, ktoré treba vyprať. Aj keď deti budú mať stále dostatok oblečenia, už sa z neho nestane obrovská hora bielizne. Ak k tomu zvolíte podobné farby a materiály, môžete prať všetky dievčenské aj chlapčenské veci spolu. Nie je potrebné farebné triedenie, čo vám ušetrí aj veľa času.

Tip: Viete ako vyčistiť škvrny z detského oblečenia?

Je to lepšie pre životné prostredie

​​Kúpa lacného oblečenia môže byť pre váš rozpočet lákavá, ale predstavuje vysokú cenu pre životné prostredie a komunity po celom svete. Nekvalitné oblečenie sa zvykne rýchlo opotrebovať, čo vás núti nakupovať častejšie. A značky neustále prichádzajú s novými štýlmi a vzormi, vďaka ktorým opäť chcete kúpiť viac. Táto stála spotreba má obrovský vplyv na životné prostredie.

Ak kúpite menej oblečenia, z kvalitných materiálov alebo použité oblečenie, znižujete uhlíkovú stopu a svojim deťom dokazujete, že na to, aby sa cítili dobre, nepotrebujú tie najnovšie trendy. Kúpiť len to, čo potrebujete, je jedna z najláskavejších vecí, ktoré môžete pre planétu urobiť a ešte lepšie, ak kúpite niečo z druhej ruky! Predstavte vašim deťom pomalú módu. Prelomenie kolobehu "fast fashion" je krásna lekcia, ktorú môžete odovzdať ďalej.

Jednoduchá údržba

Nákup oblečenia sa stane jednoduchším, pretože poznáte presný štýl a farebnú schému, ktorú vaše dieťa potrebuje. Po zavedení kapsulového šatníka sa stačí riadiť jednoduchým pravidlom "one-in, one-out". To znamená, že ak niečo nové kúpite, ďalšieho kúska sa zbavíte.

Praktické tipy, ako sa starať o oblečenie, aby vydržalo aj niekoľko rokov.

Tipy, ako vytvoriť minimalisticky šatník pre vaše deti

caroline-hernandez-rbHxu3t-SJ0-unsplash-2-199x300 Photo by Caroline Hernandez on Unsplash

Vytvorte si zoznam

Urobte si hlavný zoznam oblečenia, ktoré vaše dieťa potrebuje na všetky ročné obdobia. Tento zoznam sa samozrejme bude určite líšiť v závislosti od vášho vlastného životného štýlu, veku detí, školy a podobne.

Zoznam kapsulových šatníkov pre dievča môže zahŕňať:

 • 10-12 tričiek (3 s dlhým rukávom, 3 s krátkym rukávom)
 • 2-3 šaty
 • 4 páry nohavíc (3 legíny, 1 pár džínsov)
 • 2 pyžamá (jedno na leto, jedno na zimu)
 • tenisky
 • spoločenské topánky, sandále
 • 10 párov spodnej bielizne
 • 6 párov ponožiek
 • cardigan
 • 1 ľahká bunda alebo mikina

Zoznam kapsulových šatníkov pre chlapca môže zahŕňať:

 • 10 tričiek (5 s dlhým rukávom, 5 s krátkym rukávom)
 • 2 páry nohavíc, 2 džínsy
 • 3 páry šortiek
 • 2 pyžamá (jedno na leto, jedno na zimu)
 • tenisky
 • spoločenské topánky
 • 10 párov spodnej bielizne
 • 6 párov ponožiek
 • cardigan
 • 1 ľahká bunda alebo mikina

Ponechať môžete niekoľko ďalších položiek, do ktorých sa deti stále zmestia napríklad na jeseň a zimu, ale aj také, ktoré sa pravidelne nenosia: oblek pre chlapcov, kombinézy do snehu, oblečenie zo softshellových materiálov na zimu, staršie oblečenie na kempovanie.

Vyberte farebnú schému

Sledujte, aké farby vaše deti radi nosia. Je pravdepodobné, že si vyberajú svoju obľúbenú farbu tak často, ako je to možné. Postavte im šatník okolo týchto farieb. Pre dievčatá to môže byť predovšetkým ružová, fialová a modrozelená. Pre chlapcov modrá a červená a neutrálne farby ako sivá a čierna.

Niektoré mamičky sa držia základnej farebnej schémy, napríklad obliekajú deti iba do neutrálnych farieb, aby všetky košele ich detí ladili ku všetkým nohaviciam. Ale chápeme, že deti majú svoje obľúbené farby alebo obľúbené detské tričko, ktoré by nosili každý deň. Preto vám odporúčame vybrať si ich obľúbenú farbu alebo 2-3 farby a zvyšok môže zostať v neutrálnych tónoch. 

Pravidlom jednoduchého detského kapsulového šatníka je, že všetky vrchné a spodné časti musia navzájom ladiť. Vyberte si akúkoľvek farebnú schému, ktorá sa vám páči, pokiaľ možno každý kúsok zmiešať a zladiť so všetkým ostatným.

Zbavte sa nadbytku

Prezrite si šatník dieťaťa a ponechajte všetko, čo sa hodí do vami vytvoreného zoznamu a farebnej schémy. Vzdajte sa toho, čo už nepasuje, čo nenosia, čo je deťom malé alebo sa im nepáči. Oblečenie môžete darovať rôznym organizáciám alebo niekomu inému, kto ho môže ešte využiť. Staré oblečenie môžete ponechať a využiť ho znova ako čistiace utierky, handry a podobne alebo na vytvorenie nového vlastného oblečenia pre vaše deti

janko-ferlic-Q13lggdvtVY-unsplash-2-300x300 Photo by Janko Ferlič on Unsplash

Kúpte, čo ešte potrebujete

Po postavení garberoby sa rozhodnite, čo ešte potrebujete kúpiť. Pred nákupom však zvážte životnosť a vplyv kusov oblečenia, ktoré budete vyberať. Využijú ich ešte mladší súrodenci? Plánujete ich odovzdať iným rodinám, keď z nich vaše deti vyrastú? 

Vyberajte vrchné a spodné diely, ktoré sú komfortné a odolné. Keďže deti radi behajú, skáču, lezú, tancujú, potrebujú oblečenie, v ktorom sa môžu pohodlne pohybovať.

Pozeranie sa na oblečenie ako na udržateľný nákup namiesto jednorazového, ako sme spomínali, má pozitívny vplyv na naše životné prostredie. Okrem toho, keď vás deti vidia nakupovať úmyselne a eticky, učíme ich byť viac uvedomelými spotrebiteľmi.

Vypracujte si systém

Po zostavení kapsulového šatníka pre vaše deti sa rozhodnite, akým systémom ho budete používať. Zavesíte oblečenie alebo ho zložíte? Ako často budete prať? Pravdepodobne to bude vyžadovať nejaké experimentovanie, aby ste zistili, čo vám najlepšie bude fungovať.

Odporúčame povzbudiť deti, aby prevzali vlastníctvo svojho kapsulového šatníka. Keď počet oblečenia, ktoré vaše deti vlastnia, nie je ohromujúci, budú sa viac zaujímať o pomoc pri starostlivosti o svoje oblečenie, pretože táto úloha bude odteraz zvládnuteľná.

Ako udržiavať detský šatník

 1. V budúcnosti kupujte iba kusy oblečenia, ktoré navzájom ladia. Oblečenie by malo byť jednou z oblastí, nad ktorou môžete prenechať kontrolu dieťaťu, len čo sa bude môcť samo obliecť. Keď kupujete iba veci, ktoré sa k sebe hodia, uistite sa, že akákoľvek kombinácia, ktorú si vyberie, je dobrou voľbou
 2. Prestaňte kupovať oblečenie, ktoré vaše dieťa nikdy nebude nosiť aj vtedy, keď sa nejaký kúsok páči vám
 3. Dodatočné oblečenie skladujte oddelene od hlavného kapsulového šatníka, to môže byť sezónne oblečenie, oblečenie na špeciálne príležitosti a podobne.
 4. Pravidelne kontrolujte šatník. Potreby a preferencie sa menia ako vaše dieťa rastie. Z času na čas skontrolujte zoznam, aby ste sa uistili, že stále funguje pre nich aj ich životný štýl
 5. Ako rodičia musíte často kupovať detské oblečenie, preto musí byť aj cenovo dostupné. Nájdite si 2-3 značky, ktoré poskytujú dobrú kvalitu, vo vašom cenovom rozpätí a vyhovuje vašej rodine. Väčšina obchodov tiež ponúka na začiatku sezón výrazné výpredaje

Bonus na záver: “Back-to-school” šatník

S meniacou sa módou a rastúcimi deťmi budete pravdepodobne potrebovať nové oblečenie na nový školský rok. Nákup jesenného oblečenia pre vaše deti však nemusí byť stresujúci. Vďaka nasledujúcim jednoduchým jesenným nápadom na oblečenie pre deti bude pre vás nakupovanie hračkou.

Inšpirujte sa zdravými receptami, ktoré môžete deťom pripraviť do školy na desiatu. 

Ich obľúbené veci

Na vrchole každého jesenného nákupného zoznamu detského oblečenia by mali byť základné položky, ktoré používajú každý deň, ako sú džínsy, ponožky, tričká a ďalšie. Tieto základné položky je vždy skvelé mať doma. Takže choďte do toho a zaobstarajte pár džínsov, ktoré nahradia tie, ktoré roztrhli v lete, taktiež vymeňte tie zablatené, špinavé topánky, z ktorých už vyrástli.

Kabátik

Je jasné, že vaše dieťa neustále rastie a možno už dávno prerástlo zimné kabátiky z minulého roka. Túto jeseň im zaobstarajte novú bundu, vestu alebo zimný kabát, aby ste im pomohli prejsť do chladnejších mesiacov. 

Vaše dieťa by sa v ňom malo voľne pohybovať. Hľadajte zábavné vzory a potlače, kockované či maskáčové. Látky a materiály sú túto sezónu zábavné a pestré, takže hľadajte bundy, ktoré oživia osobnosť vašich detí. Ako doplnok im nezabudnite zaobstarať led svietiace ventilky na koleso na bicykel pre lepšiu viditeľnosť a bezpečnosť cestou do školy aj na ihrisko. 

ben-wicks-iDCtsz-INHI-unsplash-2-300x200 Photo by Ben Wicks on Unsplash

Vybavenie do dažďa

Výbava do dažďa je ďalšou nevyhnutnou položkou, ktorá je ideálna na jeseň. Zrážky, dážď, sneh, ubezpečte sa, aby vaše deti zostali v suchu. Hľadajte čižmy do dažďa, ktoré majú zábavné potlače, ktoré dodajú pochmúrnemu dňu trochu farby.

Ostatná obuv

Je pravdepodobné, že túto jeseň bude treba osviežiť kolekciu obuvi vášho dieťaťa. Vyberajte vhodné topánky k ich obľúbeným outfitom. Čierne, modré a tmavšie odtiene majú tendenciu skryť špinu, zatiaľ čo biele a svetlejšie odtiene sa hodia takmer ku každému outfitu. 

Tenisky na hranie sú povinnou výbavou každej jesene. Nechajte dieťa vybrať topánky, ktoré sú pohodlné, aby z nich vyťažilo čo najviac. Majte na pamäti, že rôzne značky vyrábajú rôzne veľkosti a tvary, preto si obuv vždy pred nákupom vyskúšajte v obchode.

Šaty

Ak sa vaša dcéra rada oblieka, nezabudnite túto jeseň kúpiť pár sukní a šiat. Vyberte skôr teplejšie látky, kúpte roztomilé legíny, ktoré môže nosiť k šatám pre viac tepla. Zvoľte prirodzené tóny a tlmené farby. Pridajte roztomilé doplnky ako detská šatka, klobúk, aby ste doplnili vzhľad.

Premýšľali ste niekedy o tom, že by ste svojmu dieťaťu vytvorili kapsulu? Máte nejaké pravidlá, ktoré pri vytváraní šatníka dodržiavate?

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače